Статті та клінічні дослідження
Магній в акушерській практиці: висновки робіть самі!
Магній — життєво необхідний мікроелемент, має життєво важливе значення в організмі жінки, особливо в періоди планування і виношування вагітності та пологів. Магній не даремно називають жіночим мікроелементом, адже саме прекрасна половина людства найбільш чутлива до дефіциту цього мікроелемента. В середньому жінка повинна отримувати щодня 237 мг магнію. Під час вагітності добова потреба магнію зростає в 1,5–2 рази, що обумовлено синтетичними запитами організму матері і плода.
Така цінність магнію для майбутньої матері і її дитини цілком зрозуміла, оскільки він визнаний універсальним регулятором біохімічних і фізіологічних процесів в організмі. Магній бере участь в енергетичному, пластичному і електролітному обмінах, регулює процес відтворення нуклеїнових кислот, тобто передачу генетичної інформації, що особливо важливо у період, що передує зачаттю, а також на самих ранніх термінах вагітності. Кожному лікарю добре відомі токолітичні властивості магнію.
Ще в 1988 році Spatling доказав, що тканина плаценти й матка містять найбільші концентрації магнію, що забезпечує підтримання тонусу, необхідного для вагітної. Доведено, що зниження вмісту магнію призводить до підвищення тонусу міометрію і передчасної маткової контрактильності. Це пов'язано з тим, що магній є конкурентним антагоністом кальцію завдяки здатності блокувати повільні кальцієві канали, а зниження його внутрішньоклітинної концентрації супроводжується підвищенням внутрішньоклітинної концентрації іонів кальцію, потенціруваних м'язову скоротливість.
Крім здатності знижувати тонус міометрія, магній сприятливо вливає на інтенсивність матково-плацентарного і плодо-плацентарного кровообігу за рахунок позитивного інотропного ефекту на серцево-судинну систему матері у поєднанні зі спазмолітичним впливом на судинну стінку. Це сприяє усуненню або зменшенню ступеня важкості як хронічної внутрішньоутробної гіпоксії плоду, так і гострої інтранатальної гіпоксії. Крім надання спазмолітичного ефекту на судинну стінку, магній знижує чутливість матки до окситоцину. Токолітичні властивості магнію також реалізуються за рахунок блокування вироблення простагландинсинтетази, яка бере участь в утворенні багатьох простагландинів, у тому числі Е2 та F2α, що призводить до зменшення скоротливості міометрію.
Традиційним є факт зниження концентрації магнію в крові по мірі збільшення терміну вагітності і значне її зменшення під час пологів. Потреба організму вагітної жінки магнію часто перевищує його надходження, і дана обставина дозволяє розглядати вагітність як фізіологічну модель гіпомагніємії.
Дефіцит магнію є причиною різноманітних проблем у період вагітності і пологів. Він призводить до загрози переривання вагітності, розвитку гестозів, розвитку патологічного прелімінарного періоду, дискоординированної родової діяльності, фетоплацентарної недостатності.
Під час пологів, жінки з дефіцитом магнію мають найбільш високу частоту розривів промежини. У вагітних з дефіцитом магнію частіше розвивається еклампсія, під час якої рівень магнію може зменшуватися в кілька разів (максимально рівень магнію при еклампсії може знизитися у 9 разів). Патогенез еклампсії складний і включає такі ланки, як ендотеліальна дисфункція, порушення реологічних властивостей крові, генералізована вазоконстрикція. Дія магнію при еклампсії різноманітна: за рахунок пригнічення синтезу тромбоксану A2 і антагонізму з кальцієм магній викликає дилатацію судин, тим самим покращуючи не тільки матко-плацентарно- плодний, але і церебральний кровообіг.
Надається значення здатності магнію підвищувати рівень кальцитоніну в сироватці крові: відомо, що концентрації кальцитоніну і паратиреоїдного гормону знижуються у жінок з прееклампсією. Застосування препаратів магнію при еклампсії і тяжкої прееклампсії асоційоване зі значним зниженням материнської смертності.
На сьогоднішній день є дані щодо впливу магнію на плід. Відомо, що трофобласт бере участь в активній передачі іонів магнію, що призводить до підвищеного вмісту магнію в крові плода у порівнянні зі кров'ю матері. У клінічних дослідженнях і експериментах встановлено, що дефіцит магнію під час вагітності може бути причиною затримки внутрішньоутробного розвитку плоду, пошкодження мозку і погіршення виживання новонароджених.
Унікальність і різноманітність властивостей магнію, і великий перелік показань його використання в акушерстві спонукають до подальшого вивчення різноманітних аспектів його дії з оцінки безпеки впливу на плід з позицій доказової медицини. При об'єктивному і незалежному оцінюванні доведена повна безпека і висока ефективність у вагітних органічної солі магнію — цитрату магнію. Найбільша кількість доказових досліджень в області застосування препаратів магнію в акушерстві та гінекології накопичено для магнію цитрату в комплексі з піридоксином.
Саме така ефективна і безпечна комбінація стала основою для створення препарату Береш® Магній Плюс В6 компанії АТ «Береш Фарма» (Угорщина), що містить комплекс солей магнію (органічну сіль — магнію цитрат в дозі 463,93 мг і неорганічну — магнію оксид в дозі 352,92 мг), вітамін В6 (1,6 мг), відповідно добової потреби їх. Форма випуску — таблетки, вкриті плівковою оболонкою. Завдяки такому складу препарат Береш® Магній Плюс В6 можна застосовувати 1 раз на добу (дозування з інструкції застосування показує, що це — стандартне дозування). А це, безумовно, вигідно з точки зору фармакоекономічних позицій.
Біологічні властивості магнію цитрату визначають його незаперечні клінічні переваги. Перш за все - це висока біодоступність органічної солі магнію (67-90 %), оскільки цитрат є найкращим провідником у клітку. Крім того, він виступає додатковим джерелом енергії, так як включається в енергетичний цикл клітки (цикл Кребса). Таким чином, цитрат магнію завдяки швидкому надходженню в клітку забезпечує повний метаболізм і швидке настання ефекту, тоді як вхідний до складу препарату магнію оксид має пролонговане всмоктування і розподіл, що забезпечує підтримання фізіологічної для вагітної концентрації магнію протягом доби.
Вітамін В6, що входить до складу препарату Береш® Магній Плюс В6, на сьогодні це найкращий «магнієфіксатор», оскільки саме він підвищує всмоктування магнію в кишечнику, покращує його надходження в клітини і накопичення у них. Крім того, доведена здатність піридоксину потенціювати більшість фармакологічних ефектів магнію. Потреба у вітаміні В6 під час вагітності зростає в 2 рази. Вітамін В6 забезпечує нормальний розвиток головного мозку і нервової системи плода. В організмі матері піридоксин запобігає порушення кровопостачання і розвиток гестаціоної гіпертензії, преєклампсії та еклампсії.
Слід зазначити, що піридоксин виключно важливий для роботи нервової системи. Він є попередник ферменту глутаматдекарбоксилази, що каталізує процес перетворення глутамату в ГАМК. Внаслідок його нестачі підвищується поріг збудливості та розвиток судомних станів. Таким чином, вітамін В6 в організмі вагітної відіграє важливе значення, регулюючи процеси гальмування у нервовій системі (зменшення дратівливості, агресивності). Варто зазначити, що протисудомна дія піридоксину посилюється в присутності магнію.
На рахунок інших корисних властивостей піридоксину, слід відзначити участь в процесі кровотворення, а саме в еритропоезі, що знижує ризик розвитку анемії у вагітних. Оскільки достатнє надходження кисню у тканини і органи плоду нерозривно пов'язане з кількістю гемоглобіну у матері, значення вітаміну В6 не можна недооцінювати і в цьому плані.
Таким чином, лікарі підтверджують доцільність рекомендацій прийому препарату Береш® Магній Плюс В6 жінками, які планують завагітніти, та незаперечно вагітним. Наявність токолітичних, спазмолітичних властивостей препарату Береш® Магній Плюс В6, а також здатності підвищувати стійкість до стресу дозволяє застосовувати його у випадках: гестозах, гестационної гіпертензії, невиношуванні вагітності і інших станах, які супроводжують вагітність.
Підготувала Галина БУТ
Список літератури
знаходиться в редакції
Примітка: Препарат Береш Магній Плюс B6 можна придбати і в Україні. Запитуйте в аптеках вашого міста.
www.mif-ua.com №9(244) • травень 2008