Статті та клінічні дослідження
Можливості імунокорекції у дітей дошкільного та шкільного віку
Астено-вегетативний синдром у дітей, що перенесли гострі інфекційні діареї
Вплив препарату КБП на мікроелементний баланс та деякі імунологічні показники у дітей з хронічним тонзилітом
Азбука здоров'я
Ви маєте змогу прослідкувати дефіцит мінералів
кожного захворювання або патологічного стану.
Лайнус Полінг, двічі лауреат Нобелівської премії
Існує 92 природних елементів, з яких 81 присутні в організмі людини. До макроелементів належать 11 з них – вуглець, водень, кисень, азот, кальцій, фосфор, калій, сірка, хлор, натрій і магній. Есенціальними (життєво-необхідних для нормального росту і розвитку організму) мікроелементами є залізо, йод, мідь, цинк, кобальт, хром, молібден, селен, марганець, фтор.
Мінеральні елементи входять до складу всіх рідин і тканин організму, які необхідні для нормального функціонування м'язової, серцево-судинної, імунної, нервової та інших систем, беруть участь у синтезі життєво – необхідних сполук, в обмінних процесах, кровотворенні, травленні, нейтралізації продуктів обміну входять до складу деяких гормонів (наприклад, йод – до складу тироксину, цинк – інсуліну і статевих гормонів), обумовлюють їх активність, є активаторами ферментних систем (мідь, цинк, марганець, кобальт).
На думку академіка В. М. Воронцова, корекція дисбалансу макро - та мікроелементів впливає на роль генетичних факторів у формуванні здоров'я.
На відміну від вітамінів і гормонів, мікроелементи не синтезуються в організмі, вони надходять разом з харчовими продуктами, водою, повітрям, проте засвоюються організмом лише на 15-20%.
Дефіциту мікро - і макроелементів найбільш схильні діти і підлітки у період активного росту, люди похилого віку, вагітні жінки і породілля, люди з хронічними захворюваннями на шлунково-кишковий тракт, навіть з дисбактеріозом, спортсмени, а також пацієнти під час реабілітаційного періоду після оперативних втручань. Часто, клінічні ознаки дефіциту мінеральних речовин спостерігаються і у здорових людей в умовах підвищення фізичних навантажень, при незбалансованому харчуванні, частих стресах, в період осінньо-зимового і весняно-зимового міжсезоння.
Для забезпечення надходження в організм достатньої кількості необхідних елементів застосовуються різні полімінеральні препарати, як-от і Краплі Береш Плюс® (АТ «Береш Фарма», Угорщина).
Як все починалося
Препарат Краплі Береш Плюс® був створений лікарем Йожефом Береш ще 36 років тому. В Україні він з'явився у 1986 році після аварії на Чорнобильській АЕС, який був переданий в якості гуманітарної допомоги в усі військові лікарні та онкологічні клініки. В Українську аптечну мережу перші партії препарату надійшли у 1998 році.
На сьогоднішній день - це лікарський засіб залишається одним з небагатьох, які за тривалий час перебування на фармацевтичному ринку не тільки не втратили свою цінність і актуальність, але й придбали ще більшу популярність, користується великим попитом.
Краплі Береш Плюс® – це збалансований водний розчин, що містить найбільш повний набір макро-і мікроелементів, пов'язаних координаційними зв'язками з органічними молекулами-носіями, що забезпечує максимально наближені до фізіологічних умов процеси всмоктування.
Препарат має виключно сприятливий
профіль безпеки, не має ембріотоксичну і тератогенну дію, не містить консервантів, вуглеводів і барвників. Концентрація інгредієнтів підібрана з урахуванням добової потреби організму, мікро і макроелементи надають багатоплановий вплив на органи і системи організму, а також впливають на усі ланки роботи вродженого та набутого імунітету.
До складу препарату входять залізо, цинк, магній, марганець, мідь, молібден, ванадій, нікель, бор, фтор, кобальт, аскорбінова та янтарна кислоти.
«Залізне» здоров'я
Найважливішу роль в нашому організмі відіграє залізо. Цей мікроелемент впливає на утворення гемоглобіну і цілого ряду ферментів (пероксидазу, цитохромоксидазу і ін), які забезпечують процеси дихання у клітинах, бере активну участь у більшості біокаталітичних процесах, що протікають за участю аскорбінової кислоти, які входять до складу клітинних ядер.
На даний час продовжуються дискусії вчених про роль заліза імунного статусу і про вплив його дефіциту на підвищення захворюваності. Залізо є есенціальним фактором клітинної диференціації і росту, кофактором ферментів, необхідних для функціонування імунних клітин.
Під час обстежень була встановлена нестача заліза на функцію імунокомпетентних клітин.
Відзначено зменшення бактерицидної активності макрофагів і мієлопероксидази нейтрофілів, продукуючий активний кисень для внутрішньоклітинного знищення патогенів.
За даними ВООЗ, близько 4 млрд людей у світі страждають на залізодефіцитний стан різного ступеня. В умовах дефіциту заліза в організмі спостерігається зменшення загальної кількості Т-лімфоцитів і зниження продукції інтерлейкіну активованими лімфоцитами, зменшується активність рибонуклеотидредуктазу, що є фактором, який знижує швидкість клітинної проліферації.
Позитивний вплив заліза посилюється при сумісному застосуванні з міддю і цинком, які є його синергістами.
Фундамент міцного імунітету
Другим за кількісним складом серед мікроелементів, що входять до краплів Береш Плюс® - є цинк.
На сьогодні встановлено участь цинку у формуванні та підтриманні нормальної діяльності чоловічих статевих залоз, він впливає на функцію ферментів, що беруть участь у синтезі амінокислот, має ліпотропні і кровоутворюючі властивості, що входить до складу інсуліну і бере участь в утворенні карбоангідрази – однієї з найважливіших ферментних систем організму.
Клінічні прояви дефіциту цинку — показання для прийому цинкоутримуючих лікарських засобів: дратівливість, стомлюваність, безсоння, депресія, втрата апетиту, висипання на шкірі, вугрі, фурункульоз, погане загоєння ран, тьмяність, ламкість і випадання волосся, розшарування нігтів і білі плями на них, затримка росту у дітей і пізне статеве дозрівання (особливо у хлопчиків), також підвищується ризик розвитку імпотенції і аденоми передміхурової залози у чоловіків і передчасних пологів – у жінок.
Доведеним є взаємозв'язок між цинком і імунологічною активністю: від його вмісту залежить активність неспецифічних імунних реакцій, а також дозрівання і ефективне функціонування лімфоцитів і моноцитів.
Цинк в якості коферменту бере участь у більш ніж 70 ферментативних реакціях організму, забезпечує синтез білків, метаболізм нуклеїнових кислот.
Особливу роль відіграє цей мікроелемент у формуванні імунної системи.
За даними досліджень, у 80-90% дітей, що часто хворіють, спостерігається дефіцит цинку. Одночасно зменшується кількість клітин центрального органу імунітету – тимуса – і пригнічується вироблення їм регуляторних речовин – тиміну і тимозина, знижується захисна протимікробна активність нейтрофілів і макрофагів, вироблення захисних антитіл, порушуються реакції уповільненого типу.
Суттєві зміни стосуються зниження вироблення інтерлейкіну-2, що має в структурі активний цинкозвꙿязуючу ділянку, і гаммаінтерферон, в дімерізаціі якого цинк відіграє важливу роль.
Всі ці порушення усуваються після введення в організм цинку (E. Mocchegiani,N. Fabris, 1995).
Вчимося бути здоровими
Такі мікроелементи, як магній, марганець, мідь, молібден, ванадій, нікель, бор, кобальт, фтор, не мають виражену дію на імунітет, однак є необхідними для функціонування інших органів і системи. Мідь є кровоутворним мікроелементом, що бере участь у синтезі гемоглобіну, впливає на імунний статус і підвищує антиоксидантний захист організму, активує ферменти (тирозинази, фенолоксидази, супероксиддисмутази).
Кобальт впливає на гемопоез, є основним джерелом ендогенного синтезу вітаміну В12. Магній є необхідним для антиоксидантного захисту, обмінних процесів в організмі, для функціонування нервової систем, ванадій і нікель нормалізують рівень холестерину в сироватці крові, фтор практично незамінний для нормального формування зубів і кісток, бор впливає на обмінні процеси, марганець – на процеси осифікації і стан кісткової тканини шляхом активації кислої фосфатази, має стимулюючі гемопоез властивості, бере участь в обміні жирів і вітамінів (тіаміну, аскорбінової кислоти), пов'язаний з репродуктивною функцією.
В інструкції до препарату Краплі Береш Плюс® написано, що всі компоненти підібрані в оптимальних дозах, з урахуванням добової потреби організму. Враховуючи позитивний вплив на імунну систему, Краплі Береш Плюс® можна рекомендувати, як препарат для підтримання або підвищення резистентності організму людям в умовах підвищення фізичних навантажень і частих стресових ситуацій, несприятливої екологічної обстановки і дефіциту, мікро - і макроелементів, який, згідно зі статистикою, спостерігається у 90% населення України. Також раціональним є включення цього препарату до схеми реабілітації пацієнтів після оперативних втручань, травм, впливу променевої та хіміотерапії.
Секрет успіху
У 2002 р. в Угорщині відзначили 30-річчя з дня розробки препарату Краплі Береш Плюс®. Під час святкування, який проходив на державному рівні, президент країни Ференц Мадл особисто вручив лікарю Йожеф Береш орден Президента Угорської Республіки.
Також, він вперше став номінантом премії Rotary International «За чесність у бізнесі», яку присуджувала Міжнародна благодійна організація
Однак найважливіші підтвердження успіху є визнання мільйонів співвітчизників (у рейтингу популярності - Йожеф Береш зайняв 5-е місце серед 2 тис. кандидатів), високі продажі препарату як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку, відгуки споживачів, а також завойована довіра лікарів і пацієнтів, які ще раз доводять, що Краплі Береш Плюс® – це не просто ефективний лікарський засіб та препарат з багаторічним стажем, а справжня азбука здоров'я, яка створена лікарем Береш для людей.
Підготувала Ольга Радучич
Примітка: Краплі Береш Плюс можна придбати сьогодні і в Україні. Ціни запитуйте в аптеках вашого міста.
Здоров'я України №17, 2006 р.